Στη δράση αυτή μελετήσαμε το κυκλοφοριακό πρόβλημα της πόλης μας, καταγράψαμε τις υπάρχουσες υποδομές ποδηλατόδρομων και καταθέσαμε την πρότασή μας για τη δημιουργία ενός Μητροπολιτικού ποδηλατόδρομου, που θα εξυπηρετεί την μετακίνηση μαθητών και εκπαιδευτικών από και προς το σχολείο, εύκολα, γρήγορα, διασκεδαστικά και με ασφάλεια, ακόμα και σε ώρες αιχμής.

Συγκεκριμένα, περιλαμβάνει την οργάνωση και το σχεδιασμό ενός Μητροπολιτικού ποδηλατόδρομου, που θα αναδεικνύει τα σημεία πολιτιστικού ενδιαφέροντος των διαδρομών που θα ακολουθούνται (τοπόσημα) και ταυτόχρονα θα εξυπηρετεί τη μετακίνηση με ασφάλεια στο κέντρο της πόλης με ποδήλατα, πατίνια, ηλεκτρικά πατίνια κ.ά, ώστε να συνδεθούν σε αυτό τα σχολικά συγκροτήματα της πόλης.

Η δράση υλοποιήθηκε από τους μαθητές του Β5 και συντόνισαν οι εκπαιδευτικοί Γεωργία Πανταζή – Φιλόλογος και Γεώργιος Τσάλλας – Πληροφορικός